Padmaja Naidu Himalájai Állatkert és Botanikuskert
A városban meglátogattunk egy csodálatos állatkertet, mely egy botanikus kert közepén helyezkedett el.
Az állatkertben olyan csodálatos és ritka állatok voltak megtekinthetők, mint a barna medve, a bengáli, vagy a fehér tigris, de többek között itt találkoztam életem első vörös pandájával is. A pandamaci meglepően kis testű, épp egy fa ágán szunyókált, majd egykedvűen figyelte a bámészkodó turisták áradatát.
Az állatok számára igyekeztek természetes környezetet biztosítani, sokszor nem rács, vagy kerítés, hanem csupán egy mély árok választotta el a turistákat és az állatkert lakóit egymástól.
Természetesen a mozgékonyabb állatokat, mint a tigrisek vagy a párduc, ketrecben tartották, hogy ne tudjanak kiszabadulni, hiszen ők szinte minden árkot könnyedén átugrottak, vagy átmásztak volna. A ketrecek azonban tágasak és barátságosak voltak, bár erről a megkérdezett állatok lehet, hogy eltérően nyilatkoztak volna.
Az állatkert bejárata előtt lehetőség volt, 40 forintnak megfelelő összegért, népviseletbe öltözni és néhány fényképfelvételt készíteni. Mi is kihasználtuk az alkalmat, igazi helyi lakosokhoz hasonlóan felöltöztünk, a lányok fejükre erősített kosárral, a férfiak pedig harci tőrrel az oldalukon pózoltak. A csoport több tagja is vállalta az öltöztetést és jó hangulatban, nagyokat nevetve fotózkodtunk egymással.
A Himalájai Hegymászó Intézet (hegymászó múzeum)
A hegymászó múzeum előtt Edmund Hillary életnagyságú szobra volt látható. Hillary és Tenzin Norgay serpa voltak azok, akik 1953-ban először mászták meg – sikeres expedíció keretében – a Mount Everestet. Sokáig nem lehetett tudni, hogy ki volt az első, aki a csúcsra lépett, ennek azt hiszem nem is volt jelentősége. Emberfeletti teljesítmény és nem kis kitartás kellett a sikeres expedícióhoz.
A múzeum belsejében hegymászó felszereléseket, a Himalája csúcsairól készült maketteket, az út során készített felvételeket, útleírásokat lehetett megtekinteni. Érdekes volt látni, hogy mit viseltek az emberek 50 éve és mit viselnek ma a hegymászás során, vagy miben aludtak, mivel melegítették meg az ételt, mit fogyasztottak miközben próbálták meghódítani a legmagasabb csúcsokat.
8000 méter már erősen igénybe veszi az emberi szervezetet, csökken az oxigénellátás, nő a vérnyomás, éjszaka pedig akár mínusz 30 fokos hideg is előfordul. Ebben a magasságban végzetes lehet, ha valaki rosszul osztja be erejét és erőtartalékait.
Kőrösi Csoma Sándor sírjánál
1842. április 11-én Darjeelingben fejezte be élete útját Kőrösi Csoma Sándor, az angol-tibeti, tibeti-angol szótár megalkotója, igazi nyelvész zseni. A Kancsenzönga árnyékában található európai temetőben helyezték végső nyugalomra, sírját egy indiai férfi gondozza.
Évente akadnak magyar látogatók, akik egy-egy koszorúval, virággal fejezik ki tiszteletüket az elhunyt nyelvész emlékének. Az európai temetőben minden tiszta, rendezett, gyönyörű panoráma nyílik a hegyekre a sírokat csend és nyugalom lengi körül. Azt hiszem kívánni sem lehet ennél szebb nyughelyet.
A sírt gondozó férfi emlékkönyvben gyűjti a látogatók üzeneteit, fényképeit. Mi is kihasználtuk az alkalmat és átlapozva a könyvecskét otthagytuk kézjegyünket. A helyszínen csoportképet készítettünk, amelyet hazaérkezve postai úton küldtünk vissza Darjeelingbe, ezzel is gyarapítva a megkezdett fotóalbumot.
A magyar kormány kopjafát is emelt a híres nyelvész emlékére, nem messze eredeti nyughelyétől.
A himalájai "játékvonat" a világörökség része
Darjeelingen is áthalad az a híres kisvasút, mely 1879-1881 között angol fennhatóság alatt épült és a Himalájában található településeket köti össze egymással. Már megépítése is kisebb bravúrnak számított, léte pedig – a rendszeresen zajló földcsuszamlások közepette – kisebb csodának számít.
A kisvasút a mai napig közlekedik, 70-80 kilométer távolságot kb. 8 óra vonatozással lehet megtenni. Ebben természetesen még nincsenek benne a késések, vagy a nem tervezett megállók, várakozások.
A lassú haladás egyik oka, hogy a síneken aktív élet zajlik, árusok árulják a portékájukat, itt ücsörögnek, teázgatnak a helyi lakosok, így gyakran előfordul, hogy a vonat hangos dudálására kezdik leszedegetni a sínekről portékáikat az emberek.
Az idő rövidsége miatt sajnos nem volt lehetőségünk kipróbálni a „játékvonatot”, Harijan szerint a menetrend bizonytalan, a menetidő kiszámíthatatlan és az indiai közlekedést ismerve biztos hónapokkal korábban meg kell venni a jegyet az utazáshoz. Többen szerették volna kipróbálni, ezen információk birtokában azonban mindenki inkább a biztos programokat, mint a bizonytalan vonatozást választotta.
Napfelkelte a Tigris hegyről, és a Mount Everest
A harmadik nap reggelén nagyon korán keltünk, hajnali öt órakor már úton voltunk terepjáróinkkal a Tigris hegy irányába, hogy megcsodáljuk a Himalája hegyei között előbukkanó felkelő nap fényeit.
Fél ötkor még mindenki csipás szemekkel támolygott a szálloda előterében, majd gyorsan elfoglaltuk előre megrendelt terepjáróinkat. A reggeli órák meglehetősen hűvösek, próbáltam melegen felöltözni, amiben segítségemre szolgált a szálloda ajándékboltjában megvásárolt gyapjúkendő. Itthonról nem sok ruhát vittünk magunkkal, a kettőnk csomagja 10 kilogramm alatt volt, amiből utunk során fokozatosan kitettünk egy-egy ruhadarabot, meleg ruhával pedig egyáltalán nem készültünk. Ez nem jelentett problémát, Indiában is lehetett kapni mindent, csak sokkal olcsóbban és sokszor jobb minőségben, mint itthon. A hatalmas gyapjúkendőt kb. 1200,- forintnak megfelelő összegért vásároltam és a vonaton takaró gyanánt is jó szolgálatot tett.
A hegyre gyorsan – kb. fél órás utazással – felértünk. Legnagyobb megdöbbenésemre kisebb tömeg fogadott a Tigris hegy tetején, úgy tűnt a napfelkeltét kívánja megtekinteni mindenki, aki él és mozog a Himalájában.
A hegytetőn egy parkoló fogadott, mellette kőből készült, két szintes házikó állt. Az épületben székek voltak betéve, VIP helyek a második emeleten, az olcsóbbak az első emeletre szóltak. A második emeletre minden jegy elkelt, így csoportunknak maradt az első szint.
Harijan elmondta, hogy a jó helyek érdekében tülekedni kell, így kérte, hogy nyugodtan alkalmazzuk az Indiában tanultakat.
Én az épület első emeletén maradtam, párom pedig elindult felfedező útra, hogy megkeresse a legjobb a kilátást. Pár perc múlva már teljesen az ablakhoz préselődve várakoztam, mögöttem mindenki lélegzetvisszafojtva, telefonnal a kezében készült elkapni a tökéletes pillanatot.
Aztán egyszer csak előbukkan a napocska, narancsos fénybe vonva a Himalája hófödte hegyeit. A tömegen morajlás futott végig, még szorosabban az ablakhoz tapadtunk. Voltak olyan bátor harcosok, akik az ablakon kimászva a párkányra is kimerészkedtek. Szorongatott helyzetemből pár perc múlva én is kiugrottam, így hamarosan se ki, se be állapotban vártam, hogy a napkorong teljes feljövetelét követően elfogyjon a termet megtöltő tömeg.
Kivételesen tiszta volt az idő, így jól lehetett látni a Mount Everes csúcsát is, ami vezetőnk szerint öt alkalomból csupán egyszer fordul elő. Most nemcsak felbukkant a csúcs, hanem hosszú időn keresztül látni engedte magát és erről nem győztünk elég felvételt készíteni. A fenti képen a középső kicsi csúcs az Everest.
A Kancsenzönga most is teljes pompájában ragyogott előttünk, közben a leleményes indiaiak teát, kávét, térképet, sapkát, kesztyűt igyekeztek eladni a bámészkodó turistáknak.
Egy igazi buddhista templomban
A Tigris hegyről lefelé tartva egy igazi buddhista templomba is betértünk. Az épület nagyon színes volt, minden oldalról megpörgethető imamalmok vették körül.
A templom belsejében hatalmas oltár volt elhelyezve és egy kisebb könyvtár darabjai voltak megtalálhatóak a teremben. Középen oltár, körbe könyvek, a templomban egy buddhista szerzetes figyelte a csoportot.
Az templomból kilépve körbejártam az épületet, majd kicsit messzebb sétálva újra gyönyörködtem a hegyek nyújtotta látványban. Csend, nyugalom, jó levegő, szinte tapintani lehetett a békét.
A templom udvarán szerzetesek – kézzel készített – imazászlót, füstölőt, könyveket árultak, melyek megvásárlásával támogatni lehetett munkásságukat.
Búcsú a várostól
Ezt követően visszatértünk szállodánkba, ahol főtt krumplival és zabkásával várták meggyötört gyomrunkat. A főtt krumpli kimondottan rendelésre készült, el kellett Harijannak magyarázni hogyan készül és mi a célja. Szerencsére nem sikerül elrontani, az íze olyan volt, mint itthon.
Reggeli után szabad program, itt volt a lehetőség, hogy mindenki megvásárolja a korábban kinézett ajándéktárgyakat, majd ebéd után terepjárókkal indultunk vissza New Jalpaiguri állomásra.
Újabb vonatozás várt ránk, az utolsó az éjszakai vonatutak sorában.
Utolsó kommentek